Detský pacient

Zverte vaše dieťa nášmu tímu zúbkových víl

Detským pacientom venujeme v našej ambulancii veľkú pozornosť. Bojujeme s predsudkami, že mliečne zuby sa neošetrujú, pretože aj tak vypadnú. Práve naopak. S vašim dieťaťom si osvojujeme správnu starostlivosť o zuby, budujeme si pozitívny vzťah k prostrediu zubnej ambulancie. Zdravé mliečne zuby sú základným predpokladom k celoživotne zdravým zubom.

Kedy navštíviť prvý krát zubára?

Ideálny čas návštevy zubnej ambulancie je po prerezaní prvého zúbku vašeho dieťaťa. Problematiku tak uchopíte hneď z úvodu. Dostanete správne informácie, ako sa o zúbky starať a čoho sa vyvarovať.

Informujeme vás o vhodných pomôckach, technikách čistenia, dietologických návykoch a pomôžeme vám zaradiť starostlivosť o zúbky do dennej rutiny.

Vďaka tomu sa môžete vyhnúť mnohým sklamaniam a zlyhaniam v budúcnosti. Predstava, že vaše dieťa nikdy nebude mať žiadny zubný kaz nemusí byť iba nesplniteľnou ilúziou.

Prevencia je omnoho dôležitejšia ako liečba. Snažte sa s dieťaťom k zubárovi prísť skôr, ako problém nastane.

Vo vyššom veku zhotovujeme v rámci vstupného vyšetrenia aj fotodokumentáciu a rtg snímok.

Ako často sa budeme spolu vidieť?

Pravidelné preventívne prehliadky sú dôležité pre včasné zachytenie problémov. Okrem prítomnosti zubných kazov sledujeme aj správnosť prerezávania zúbkov, stav ďasien a uzdičiek.

V neposlednom rade pracujeme na postupnom rozvoji pozitívneho priateľského vzťahu s vaším dieťaťom. Časové rozostupy medzi jednotlivými prehliadkami prispôsobujeme stavu chrupu a individuálnym potrebám vášho dieťaťa.

Prečo mliečne zúbky ošetrujeme aj keď vypadnú?

Hoci je pravda, že mliečne zúbky časom vypadnú, rozhodne neplatí, že je jedno v akom sú stave a je zbytočné ich opravovať. Mliečne zúbky nie sú pre vaše dieťa dôležité na pár dní, či týždňov, ale na niekoľko rokov. A to rokov veľmi podstatných pre jeho celkový vývin. Sú nevyhnutné pre správne žuvanie, rozvoj reči, či prerezávanie stálych zubov. Takisto je dôležitá samotná estetika a budovanie sebadôvery. Stav chrupu v detstve do značnej miery ovplyvňuje aj stav stálych zubov v dospelosti.

Čo ak má moje dieťa kaz?

Čím skôr kaz diagnostikujeme, tým bude jeho vyriešenie jednoduchšie. Platí pravidlo: malý kaz = malý problém, veľký kaz = veľký problém. Preto pri podozrení na prítomnosť kazu návštevu určite neodkladajte. Častokrát rodičia váhajú, či lekára navštíviť, pretože sa obávajú, že ich dieťa je príliš malé a ošetrenie nezvládne. Chcú počkať, kým bude väčšie a bude lepšie spolupracovať.

Opak je však pravdou. V našej ambulancii ponúkame moderné možnosti takzvaného atraumatického ošetrenia – malé kazy dokážeme ošetriť bez akéhokoľvek vŕtania. V prípade, že je nutné klasické ošetrenie, robíme všetko pre bezbolestný a hravý priebeh ošetrenia. Ak je to možné, predostrieme vám viaceré možnosti ošetrenia spolu s ich výhodami a nevýhodami. Ste súčasťou rozhodovacieho procesu – spolu určíme, ktorá liečba bude pre vaše dieťa najvhodnejšia.

Ošetrenia, ktoré poskytujeme:

∙ SDF ∙ Hall technika ∙ SMART technika ∙ biele plombičky ∙ strip korunky ∙ detské kovové korunky ∙ detské zirkónové korunky ∙ detské medzerníky ∙ ošetrenie nervu mliečneho zubu ∙ vytrhnutie mliečneho zubu ∙

Čo ak moje dieťa pri ošetrení nespolupracuje?

V takomto prípade opäť platí, že čím skôr prídete, tým viac času nám na rozvoj spolupráce poskytnete. Častokrát sa dokáže strach z ošetrenia prekonať len láskavým prístupom. Okrem toho poskytujeme aj vyššie spomínané atraumatické možnosti ošetrenia. Ak je stav vášho dieťaťa vážny alebo je prítomná bolesť vieme vykonať ošetrenie v premedikácii (farmakologické zmiernenie až odstránenie obáv) alebo v celkovej anestézii (umelý spánok).

Povedzme si o týchto možnostiach viac

Ošetrenie v premedikácii / analgosedácii / v sedácii pri vedomí

Ošetrenie v sedácii pri vedomí znamená, že vaše dieťa užije liečivo, vďaka ktorému si na traumatický zážitok z ošetrenia nebude pamätať. Neznamená to, že dôjde k uspaniu, vaše dieťa bude schopné komunikácie a bude vnímať okolité podnety. Toto ošetrenie je vhodné pre deti s veľkým strachom z ošetrenia, ktoré trpia akútnou bolesťou alebo pri potrebe časovo menej náročného zákroku. Ošetrenie v premedikácii prebieha za prítomnosti anesteziológa, aby sme pre vaše dieťa zabezpečili maximálnu bezpečnosť.

Ošetrenie v celkovej anestézii

Ošetrenie v celkovej anestézii je poslednou možnosťou ošetrenia u nespolupracujích detí, ktoré majú mnohopočetné kazy. V našej ambulancii kladieme maximálny dôraz na kvalitu anesteziologického tímu a celkového priebehu takéhoto ošetrenia. Pracujeme s anesteziológmi s dlhoročnými skúsenosťami. Chápeme, že náročnosť zákroku sa spája s vašimi obavami a strachom, a preto mu predchádza vždy osobná konzultácia s ošetrujúcim lekárom, ktorý zodpovie všetky otázky. Priebeh zákroku je fotodokumentovaný a na stretnutí po ošetrení ste dôkladne informovaní o jeho priebehu. Snažíme sa nielen vyriešiť akútny problém, ktorý u vášho dieťaťa vznikol, ale aj vysvetliť Vám, prečo vznikol a ako takejto situácii do budúcna predchádzať.