Implantáty

Stratou zuba sa začína mnoho problémov, ktoré treba riešiť. Žuvacia funkcia chrupu je znížená a zvyšné zuby sa začínajú posúvať. Kosť, ktorá bola pod zubom, začína ubúdať. Mnohému sa dá zabrániť, ak chýbajúci zub nahradíme.

Výhody implantátov

  • nepoškodzujú susedné zuby – pri náhrade strateného zuba implantátom nedochádza k poškodeniu susedných zubov tak, ako je to pri brúsení na mostík;
  • spomalia stratu kosti – tým, že sa žuvací tlak prenáša z korunky cez implantát priamo na kosť, nedochádza k jej ubúdaniu;
  • dodajú sebaistotu – nemusíte sa báť, že vám zubná náhrada vypadne;
  • zlepšia estetiku úsmevu – nebudete mať žiadne medzery v chrupe, ktoré pôsobia ako čierne miesta;
  • zvýšia komfort pri prijímaní potravy – pacienti so snímateľnou náhradou sa najedia oveľa menej efektívne ako tí so zubnými implantátmi;
  • zlepšia komfort reči – pri defektoch v chrupe a chýbajúcich zuboch je často problematické vysloviť niektoré hlásky a nešušlať
     

Implantát alebo mostík?

Jednou z možností náhrady chýbajúceho zuba je aj mostík, pri ktorom však treba obrúsiť na korunky aj susedné, často zdravé zuby. Moderným riešením náhrady chýbajúceho zuba je použitie zubného implantátu. Zubné implantáty vám dokážu nahradiť nielen jednotlivý zub, ale aj celé zuboradie či jeho časť. Implantáty vyčistíte jednoduchšie ako zuby pod mostíkom.

Ako prebieha zavedenie implantátu?

Zubný implantát je titánový valec, najčastejšie tvaru skrutky, ktorý sa zavedie do kosti za účelom nahradiť chýbajúci koreň. Tento spôsob náhrady zuba je najfyziologickejší a telu najbližší.

Po pri hojení implantátu ku kosti (najčastejšie 2 – 3 mesiace) môže dôjsť k zaťaženiu implantátu korunkou. Toto zaťaženie je telu prirodzené a nedochádza tak k ubúdaniu kosti v mieste chýbajúceho zuba.

Celá procedúra zavedenia implantátu prebieha v lokálnej anestézii, takže pacient žiadnu ostrú bolesť počas zákroku nevníma. Môže však cítiť mierny tlak a dotyky. Po implantácii sa môže v oblasti implantácie vyskytnúť opuch, ktorý sa však bežne za 2 – 3 dni stratí.

Po zákroku je vhodné na pár dní obmedziť výraznú fyzickú aktivitu. Starostlivosť o implantáty musí byť minimálne taká kvalitná ako o vaše zuby. To, že ide o zubnú náhradu, neznamená, že sa o ňu netreba starať. Nutnosťou pacientov s implantátmi je minimálne 3-krát do roka návšteva u dentálnej hygieničky.

Celosvetová úspešnosť prežitia implantátov po 10 rokoch sa pohybuje medzi 90 – 93 %, čo závisí od použitého typu implantátu, následnej náhrady, aj hygienických návykov pacienta.