Po úspešnej liečbe strojčekom nasleduje záverečná etapa terapie, takzvaná retenčná (stabilizačná) fáza. Zuby majú totižto skvelú pamäť! Pamätajú si, v akej pozícií boli pred liečbou a majú tendenciu vrátiť sa tam späť. Je to spôsobené tým, že zuby sú vo svojom lôžku prichytené elastickými vláknami, ktoré sa s ich posunutím natiahnu ako guma. Akonáhle na zub prestaneme tlačiť, tieto vlákna ťahajú zub späť do pôvodnej polohy. Časom však stratia svoju elasticitu a tým sa stabilizuje nová poloha zuba. Úlohou retenčnej fázy je preklenúť toto kritické obdobie stabilizácie a udržať zuby v ich novej pozícii.  


Na dĺžke trvania retencie existujú rôzne názory. Na jej minime sa však zhodujú všetci odborníci. Mala by byť aspoň tak dlhá, ako trvala samotná liečba. Významnú rolu v tom hrá aj závažnosť problému, kvôli ktorému sa zuby vyrovnávali. Svoju úlohu v postupnom „krivení“ zubov zohráva aj starnutie organizmu, ktoré je pre nás všetkých prirodzené. Ako starneme my, tak starne aj náš chrup. Zuby sa môžu v priebehu rokov začať na seba pomaličky tlačiť a prekrývať jeden cez druhý. Aj keď je to proces nežiadúci, je úplne prirodzený. I tomuto problému môže dobrá retencia zabrániť. Ale ako na to?


K dispozícií máme rôzne spôsoby stabilizácie zubov:


 

Fixný retainer

Jedná sa o jemný drôt nalepený z vnútornej strany zubov. Väčšinou je prichytený na všetkých zuboch od ľavého očného zuba po pravý. Podľa potreby a rozhodnutia lekára sa najčastejšie používa v sánke, menej v čeľusti.

Snímací retainer

Jedná sa o priesvitnú retenčnú fóliu alebo živicovú platňu. Vo svojej podstate to je vyberací strojček, ktorý v sebe nemá zabudované žiadne aktívne prvky a nemení pozíciu zubov. Iba udržuje pozíciu aktuálnu.

Tieto retenčné aparáty sú vyrobené a odovzdané pacientovi najlepšie v ten istý deň, kedy sa sníma strojček. Prvá kontrola retencie je väčšinou po mesiaci. Lekár sa uistí, či je všetko v poriadku a či je výsledok liečby stabilný. Ďalšie kontroly bývajú spravidla po ďalších 3 až 6 mesiacoch – v závislosti na pracovisku, ktoré navštevujete. V prípade akýchkoľvek problémov s retenčnou fóliou, platňou (napr. nejdú nasadiť) alebo drôtikom (napr. sa niekde uvoľnil), kontaktujte svojho čeľustného ortopéda a dohodnite si termín k oprave problému.


Snažte sa dodržiavať odporučenia Vášho lekára ohľadom dĺžky a spôsobu retencie. Vaša spoločná cesta za krásnym úsmevom by mohla byť zničená prípadnou recidívou, teda stavom, kedy sa zuby začínajú vracať späť do svojej pôvodnej pozície.