Problémy a komplikácie v priebehu liečby ortodontickým aparátom

Ako sa občas môže skomplikovať aj obyčajná cesta do práce, tak sa s nepríjemnosťami môžeme stretnúť aj v priebehu liečby strojčekom. Najčastejšie je to v prvé dni po nasadení fixného aparátu, prípadne po jeho aktivácii. Sú to hlavne pocity tlaku a bolestivosti zubov. Tieto problémy sú však veľmi individuálne. Začínajú väčšinou druhý deň od nasadenia/kontroly a netrvajú dlhšie než pár dní. Nepríjemné môžu byť tiež odrené a otlačené miesta na sliznici v ústach. Ako prvá pomoc výborne poslúži ochranný ortodontický vosk, niekedy je však nutná návšteva lekára a malá úprava aparátu. Problémy následne veľmi rýchlo vymiznú.


Niektorí pacienti majú tendenciu k tzv. resorbovaniu koreňov, čo znamená ich skracovanie. Je to problém, ktorý nedokážeme na 100% predvídať a môžeme len štatisticky predpokladať jeho výskyt. Väčšinou sa jedná o nepatrné zmeny, ktoré nemajú vplyv na funkciu alebo estetiku zubov. V prípade závažného resorbovania je však nutné upraviť terapeutický plán, prípadne úplne zastaviť liečbu. Takéto prípady našťastie nie sú časté.


Vzhľadom na prirodzenú variabilitu organizmu nemusí liečba vo výnimočných prípadoch prebiehať tak, ako sa predpokladalo a plánovalo. Reakcia tkanív v okolí nemusí byť štandardná, niektoré zuby môžu byť zrastené s kosťou, prípadne sa nedokážu pohnúť kvôli atypickým štruktúram v kosti. Tieto komplikácie môžu v lepšom prípade predĺžiť celkovú dĺžku terapie, môžu však spôsobiť aj prípadnú zmenu celého terapeutického plánu s výsledným kompromisným riešením.


Najčastejšou komplikáciou ortodontickej liečby je vznik bielych škvŕn na povrchu zubov. Ich podkladom je zlá hygiena a odvápnenie skloviny povlakom. Nie je to spôsobené zámkom strojčeka, ktorý je prilepený na zube. Ten naopak chráni sklovinu pod sebou a biele fľaky vznikajú v jeho okolí. Najviditeľnejšie sú po sňatí strojčeka a radosť z krásne rovných zubov môžu zatieniť nepekné fľaky. A pritom stačí venovať svojim zubom pár minút denne naviac a podobné komplikácie by vôbec nevznikali. 


Zubný povlak je vinníkom ďalšej nepríjemnosti, a to zapálených a zdurených ďasien. Liečba je v takom prípade pre lekára aj pacienta nepríjemná a komplikovaná. Počet uvoľnených zámkov je rapídne väčší a liečba sa tým predlžuje a predražuje. Zdurenie ďasien môže byť až tak veľké, že samotný zub je minimálne viditeľný a jeho presné uloženie v ústach nie je možné. Preto je nutné zdôrazniť, že nedostatočná hygiena je dôvodom k predčasnému ukončeniu liečby. Za takto (niekedy nenávratne) poškodené zuby je plne zodpovedný pacient.