A. Liečba fixným (nalepovacím) strojčekom

Ak ste sa rozhodli pre liečbu fixným ortodontickým aparátom (strojček „na pevno“), nasledujúce riadky by pre Vás mohli byť prínosné. Postup a priebeh liečby, prípadne jej približnú dĺžku ste sa dozvedeli už na predchádzajúcej návšteve. V tejto časti si popíšeme základné konštrukčné prvky strojčeka a aj to, k čomu sú určené.


Hlavným prvkom strojčeka je zámok (breketa) a krúžok. Zámok sa lepí na prednú stranu zuba. Môže byť vyrobený z nehrdzavejúcej ocele alebo keramiky. Do špeciálne umiestnených drážok vkladáme drôt, pomocou ktorého môžeme zubom pohybovať. Zámok prenáša silu, ktorú vyvinie drôt, na zub. Krúžok plní rovnakú funkciu ako zámok, vyzerá však ako prsteň, ktorý obopína celý obvod zuba. Ak lekár plánuje použitie krúžka, je potrebná ešte jedna krátka návšteva 5-7 dní pred jeho nasadením. Na nej sú zavedené špeciálne separačné gumičky, ktoré jemne odtláčajú zuby od seba tak, aby sa na nich dali krúžky pohodlne nasadiť.


Okrem týchto dvoch hlavných prvkov, ktoré samy o sebe nehýbu zubami, potrebujeme niečo, čo vytvorí silu, alebo ju usmerní tak, ako plánujeme. K tomu sa používa už spomínaný drôt. Ten môže byť vyrobený z rôznych materiálov, v rôznych hrúbkach a aj tvaroch - vždy podľa aktuálnej potreby lekára. Okrem drôtu a zámkov môže Váš strojček obsahovať aj rôzne pružiny, elastické nite, gumičky alebo miniskrutky.


„Uťahovanie“ strojčeka, respektíve jeho kontroly, sa robia v pravidelných, väčšinou mesačných intervaloch. Každý zub potrebuje určitý čas ku svojmu posunu. Ten sa môže hýbať priemernou rýchlosťou približne 1 milimeter za mesiac. Je to však priemerná rýchlosť. U niekoho to môže byť menej, u niekoho naopak viac. To, ako rýchlo sa budú hýbať Vaše zuby, nevieme pred liečbou nijako predpovedať.  


Po nasadení strojčeka je vhodná úprava stravovacích návykov. Predovšetkým je nutné vynechať všetky lepivé sladkosti a cukríky, ktorých zbytky by sa mohli prilepiť na rôzne súčiastky a spôsobiť zubný kaz. Neodhrýzajte si sústa z tvrdšej potravy (tvrdé ovocie, pečivo, oriešky, a pod.) kvôli možnosti odlepenia zámkov. Jesť môžete takmer všetko, ale nakrájané na malé kúsky a ideálne v mäkkej konzistencii.


Po dosiahnutí plánovaného výsledku nasleduje sňatie strojčeka. Zámky, krúžky a všetky súčiastky, ktoré boli použité k vyrovnávaniu zubov sa odstránia z úst. Zbytky lepidla, pomocou ktorého boli tieto súčiastky na zuboch pripevnené, sa šetrne odstránia z jeho povrchu a dokonale vyčistia. Na záver nasleduje retenčná fáza.

B. Liečba snímateľným (vyberacím) strojčekom

Niektoré typy vád dokážeme liečiť pomocou vyberacích aparátov. K dispozícií máme niekoľko druhov a typov strojčekov. Ak Vám lekár odporučil liečbu „strojčekom na noc“, väčšinou sa jedná o živicovú platňu. K vyberacím strojčekom môžeme radiť aj priesvitné fólie, ktoré sa však nosia skoro celý deň.

Živicová platňa

Takýto typ aparátu sa používa najčastejšie u detí. To, že nie je pevne prilepený na zuboch, je jeho veľkou výhodou. Umožňuje to bezproblémovú hygienu a starostlivosti o chrup. Jedným dychom je nutné dodať, že je to aj jeho najväčšou nevýhodou. Kontrola a spolupráca rodičov je v tomto prípade nevyhnutná. Pokiaľ nie je strojček v ústach dieťaťa aspoň 14 hodín denne, nefunguje tak, ako by mal. Najlepšie je ho nosiť celú noc a väčšinu dňa v časoch, keď je to možné. Nenosí sa v priebehu jedenia, čistenia zubov alebo športu. Na začiatku Vás môže prekvapiť problém s rečou, pretože jazyk nemá dostatok priestoru pre dobrú artikuláciu. Počiatočná zvýšená tvorba slín je tiež normálna, v priebehu pár dní sa upraví.


Súčasťou živicových platní sú rôzne aktívne prvky, skrutky alebo páky, ktorých úlohou je tlačiť na zuby a tým ich skláňať do správnej polohy. Ak má Váš strojček skrutku, kvapnite do nej raz za týždeň kvapku stolného oleja. Skrutkou otáčajte len v smere šípky a podľa pokynov lekára. Po každom otočení bude strojček trochu viac tlačiť na zuby a tie sa môžu mierne hýbať. Tento stav je normálny a sám sa upraví asi po dvoch dňoch. Niektoré typy strojčekov môžu dokonca predsúvať celú sánku do správnej pozície, a tým zlepšovať jej postavenie.


Po tom, čo tento aparát splní svoju úlohu, často nasleduje liečba fixným aparátom. Tá je vďaka tomu jednoduchšia a rýchlejšia.   


Okrem starostlivosti o zubnú hygienu musíme dbať aj na starostlivosť o strojček. Ten sa musí pravidelne čistiť kefkou. Pri čistení nepoužívajte zubnú pastu. Tá by strojček vyčistila, ale aj výrazne poškriabala. Použite radšej tekuté mydlo, šampón alebo sprchový gél. Ako doplnok je možné občas používať špeciálne šumivé čistiace tablety (nájdete v každej lekárni). Ak máte strojček mimo úst, odkladajte si ho do krabičky na to určenej. Určite si ho nebaľte do servítky alebo neodkladajte na kraj stola či umývadla. Po páde na zem sa môže ľahko zlomiť, so servítkou jednoducho zahodiť do koša.


Pokiaľ máte pocit, že Vaše zuby už sú dostatočne vyrovnané a ďalšie nosenie strojčeka nie je potrebné, majte na pamäti, že pôvodný problém sa rýchlo vracia do stavu, ktorý ste mali v ústach pred liečbou. Aj každé vynechanie nosenia na pár dní môže znemožniť opätovné nasadenie strojčeka a tým zmariť výsledky, ktoré ste doteraz dosiahli. V týchto prípadoch je nutné navštíviť Vášho lekára, ktorý sa pokúsi upraviť strojček tak, aby ho bolo možné znova nasadiť. Pravidelné kontroly stavu sú preto nevyhnutné. Riaďte sa radami a inštrukciami ošetrujúceho lekára.

Fólie

Liečba niektorých vád je možná aj pomocou série priehľadných fólií, ktoré presne kopírujú viditeľný povrch zubov v ústach. Terapia začína adaptáciou špeciálnych „výbežkov“ (attachment-ov) na zuby, ktoré uľahčia ich pohyb. Niekedy je nutné vytvoriť priestor medzi zubami malým pilníčkom podobne, ako sa pri manikúre upravujú nechty. Zmenšíme tým šírku zuba a vytvoríme priestor pre jeho vyrovnanie. Nemusíte mať obavu z poškodenia skloviny. Redukcia býva málokedy väčšia než pol milimetra. 


Kontrola vyberacích fólií je nutná rovnako, ako v prípade strojčeka fixného, intervaly môžu byť však kratšie. V závislosti na probléme to môžu byť každé 2 až 3 mesiace. Na kontrolu si so sebou určite vezmite aktuálne nosenú fóliu. Lepšie je nosiť so sebou aj ďalšie fólie, ktoré doma máte. Najlepší výsledok dosiahnete, ak sa budete držať rád a inštrukcií Vášho lekára.


Pre perfektný výsledok je nutné nosiť fólie aspoň 22 hodín denne. Je to neuveriteľné číslo, na fóliu si však rýchlo zvyknete a častokrát aj úplne zabudnete. Pokiaľ máte pocit, že zuby sú už dostatočne vyrovnané a ďalšie nosenie strojčeka nie je potrebné, majte na pamäti, že pôvodný problém sa rýchlo vracia do stavu, ktorý ste mali v ústach pred liečbou. Aj každé vynechanie nosenia na pár dní môže znemožniť opätovné nasadenie strojčeka a tým zmariť výsledky, ktoré ste doteraz dosiahli.