Hygiena zubov je dôležitou súčasťou našich životov a v priebehu ortodontickej terapie na ňu kladieme veľký dôraz. Je to hlavný faktor, ktorý rozhoduje o tom, či samotná liečba vôbec začne, alebo sa jej začiatok odloží až do doby, keď bude Vaša technika čistenia zubov perfektná. Posun zubov pri precíznom čistení je rýchlejší, počet uvoľnených zámkov výrazne nižší a sklovina je po sňatí strojčeka zdravá. Starostlivosť o zuby s fixným ortodontickým aparátom nie je náročná, no vyžaduje si väčšiu trpezlivosť a trochu viac času. Pomôcky k tomu určené sú však rovnaké a drvivú väčšinu z nich už určite máte doma.

Zubná kefka

Použitie kefky je v podstate rovnaké ako keď strojček nemáte. Skvelá je hlavne na čistenie priestoru medzi zámkom a ďasnom. Samozrejme nesmiete zabudnúť na ostatné plochy zubov, ktoré sú bez súčiastok strojčeka.

Jednozväzková kefka

Vďaka svojmu tvaru a veľkosti sa zmestí do priestorov, ktoré ste klasickou kefkou nevyčistili. Používa sa na dokonalé čistenie priestoru v okolí zámku a dočistenie kritických miest, na ktoré veľká kefka nestačí.

Medzizubná kefka

Nevyhnutná na čistenie priestoru medzi zubami. V priebehu liečby sa veľkosť medzizubných priestorov môže meniť, preto odporúčame ich častejšiu kalibráciu s dentálnou hygieničkou. Väčšie medzizubné kefky sú vhodné na dočisťovanie priestoru pod oblúkom.

Tablety na ukážku zubného povlaku

Vhodné na domácu kontrolu kvality čistenia. Nevyčistený povlak sa zafarbí na ružovo až fialovo a stáva sa viditeľnejším. Používajú sa po čistení, keď si myslíte, že Vaše zuby sú už dokonale čisté.

Bohužiaľ, človek sa nerodí so zručnosťou a vedomosťami o umývaní vlastných zubov. Preto je nevyhnutné správnu techniku čistenia s jednotlivými pomôckami nacvičiť a natrénovať. V prípade starostlivosti o zuby s fixným aparátom to platí dvojnásobne. Po nasadení strojčeka na zuby by mala nasledovať dôsledná hygienická inštruktáž. Pre udržanie najlepších výsledkov je vhodná kontrola stavu hygieny počas každej návštevy lekára.